HSEE چیست؟

کلمه HSEE از حروف اول کلمات Health سلامتی ، Safety ایمنی، Environment محیط زیست و Energy انرژی تشکیل شده است. به طور کلی HSEE شامل قوانین، مقررات و فرآیندهایی که جهت ایمنی کارگران و پیمانکاران در محیط کار، آتش نشانی، حفاظت از محیط زیست و همچنین حفاظت از محیط پیرامون در برابر خطرات است.

یک محیط کاری ایمن، بدون خطرات و حوادث با استفاده از سیستم مدیریت بهداشت و ایمنی HSEE می تواند در سراسر کشور پیاده سازی شود؛ چیزی که در این رابطه بسیار حائز اهمیت است، آموزش کارکنان در مورد بهداشت و ایمنی مطابق با استانداردهای HSEE است.

تاریخچه HSEE

بحث بهداشت و ایمنی و محیط زیست از زمان انقلاب صنعتی مطرح شد در آن زمان کارگران بسیاری به دلیل شرایط کاری نامناسب بر اثر حادثه، بیماری و .. جان خود را از دست میدادند، همچنین در آن زمان ارتباط بین بیماری و وقوع حادثه کشف گردید و در سال ۱۹۷۰میلادی قانونی جهت حمایت از حقوق کارگران و کارمندان تصویب شد تحت این عنوان که کارفرما مکلف است، تمام خطرات ناشی از کار را برای کارگران خود شرح داده تا آن ها بدانند در چه محیطی کار میکنند.

تاریخچه HSEE در ایران

تاریخچه HSEE در ایران به سال ۱۳۵۳ شمسی برمیگردد در آن زمان طبق بند ۲۶ قانون، شرکت ملی نفت ایران را مکلف می کند در جریان عملیات مربوط به هر قرار داد ، دقت و مراقبت کامل را جهت حفظ منابع ثروت طبیعی و همچنین جلوگیری از آلودگی محیط (هوا آب زمین) به عمل آورد.

شرح مباحث HSEE

HSEE، موضوعات بهداشت، ایمنی و محیط زیست را در هر پروژه ای تحت کنترل خود در می آورد هر کدام از مباحث HSEE شامل موارد متعدد است که در زیر به تفصیل بیان میشود.

بهداشت (Health)

بهداشت شامل نظارت بر سلامتی کارکنانی است که در محیط‌های آلوده و خطرناک مثل کار با اشعه یا قرار داشتن در محیط‌هایی با هوای آلوده که در معرض خطرات متفاوت اند، می‌باشد.

مزایای نظارت بهداشتی:

• تشخیص به موقع عوامل نامطلوب، با تشخیص به موقع کارفرما راحت‌تر می تواند کنترل‌هایی انجام دهد و ازشیوع آن عواملی که برای سلامتی خطر دارند جلوگیری کند.
• کسب اطلاعاتی جهت ارزیابی خطرات و ریسک‌های بهداشتی برای کمک به کارکنان
• آگاه سازی بیش‌تر کارمندان از خطرات احتمالی موجود در محیط پیرامون
• ایجاد فرصت جهت آموزش مسائل مرتبط با بهداشت و سلامتی به کارکنان

ایمنی (Safety)

کارکرد ایمنی شامل حفاظت از کارمندان در برابر خطرات موجود عملیات‌های مختلف کاری است. برخی از مشاغل پر خطر هستند و در معرض حوادث مختلف هستند. به طور مثال کار در ارتفاع، جوشکاری، حفاری و … که اگر ایمنی به درستی رعایت نشود، سلامتی کارکنان به خطر می‌افتد. استفاده از تجهیزات ایمنی برای کارکنان جهت حفظ سلامتی، از کاربردهای ایمنی در HSEE است. همچنین ایمن سازی محیط کار، مدیریت حریق و… برای جلوگیری از خطرات احتمالی از کارهای ایمنی در HSEE می باشد.

محیط زیست (Environment)

کارکرد زیست محیطی بر تاثیرات منفی فعالیت‌های صنعتی در طبیعت کنترل دارد. محیط زیست به نظارت بر آلودگی‌های ناشی از ماشین آلات صنعتی که شامل انتشار گازهای هیدروکربن، گازوئیل و موارد این چنینی مربوط می‌شود.
هدف از مسائل محیط زیستی کاهش پسماند مواد زائد، کاهش آلودگی‌های مخرب محیط زیست می باشد. هدف کلی ارائه خدماتی جهت جلوگیری یا کاهش این موارد مخرب است.

انرژی (Energy)

مبحث انرژی یکی از مباحث بسیار مهم در HSEE میباشد ، این مبحث ارتباط مستقیم با نسل آینده بشریت دارد ، لذا در این مبحث می بایست راهکارهای لازم در خصوص استفاده بهینه و راه های جلوگیری از هدررفت انرژی را در برنامه سازمانی قرار دهیم تا به هر نحو شایسته و در هر صنعتی و سازمانی از اتلاف این ثروت ارزشمند جلوگیری نماییم.

ایمنی فنی در HSEE

ایمنی فنی در تمام فعالیت‌های نفتی لحاظ می‌شود. چیزی که برای ایمنی فنی بسیار حائز اهمیت است اعمال ایمنی در مرحله طراحی است. در مرحله طراحی خطرات احتمالی باید شناسایی و حذف شوند؛ شناسایی خطرات در زمان طراحی بسیار اقتصادی‌تر و عملی‌تر از زمانی ‌است که به افراد یا دارایی‌ها آسیب رسیده باشد.
تیم متخصصی که در زمینه ایمنی فنی فعالیت می‌کند باید قدرت ارزیابی خطرات و ریسک‌های احتمالی را داشته باشد و این نظارت به سیستم مدیریت HSEE یا همان HSEE-MS مربوط می‌شود.

سیستم مدیریت HSEE

هدف از ارائه سیستم مدیریت سلامت و ایمنی HSEE یک چارچوب استاندارد بر اساس ISO 14001 و ISO45001:2016 است که حفظ سلامت، بهداشت، ایمنی و محیط زیست را در برابر خطرات تضمین کند. سیستم مدیریت HSEE باید به عنوان بخشی از فعالیت‌های سازمان اجرا شود.

مزایای پیاده سازی سیستم مدیریت HSEE

بهبود سلامتی و ایمنی و افزایش کارایی کسب و کار با توجه به کاهش میزان حوادث
بهبود روابط و ایجاد صمیمیت بیش‌تر. وقتی کارکنان متوجه نگرانی شما نسبت به سلامتی‌شان می‌شوند.
حس مهم بودن می‌کنند، انرژی مثبتی در فضای کاری برقرار می‌شود که موجب افزایش بهره وری در کار می‌شود.
اعتماد بانک‌ها و سرمایه‌گذاران و شرکای تجاری را برای همکاری بهتر جلب می‌کنید.
هدفمند بود و ایجاد یکپارچگی در کل سازمان
آمادگی برای شرایط بحرانی.